Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe to jedne z najbardziej przydatnych w pracy pojazdów. Znajdują szerokie zastosowanie na placach budowy, w zakładach produkcyjnych, na halach i w magazynach. Pozwalają na szybkie i bezpieczne przewożenie wielu różnorodnych ładunków. Co więcej, dzięki różnym rodzajom wózków widłowych możemy wybrać taki, który dopasowany jest do naszych potrzeb.

Wózki widłowe dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj napędu. Tak więc mamy wózki spalinowe, elektryczne oraz gazowe. Każdy z rodzajów różni się nieco możliwościami zastosowania. Wózki różnią się między sobą także wymiarami oraz mocą silnika. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w tak wielu zadaniach.

Co to jest wózek widłowy

Mówiąc najogólniej, wózek widłowy jest to kołowy pojazd o napędzie silnikowym, którego rolą jest przewóz materiałów o znacznej masie. W zależności od rodzaju wózka możemy bez obaw przewozić za jego pomocą towary o masie od kilkuset kilogramów do nawet kilkudziesięciu ton. Ten rodzaj pojazdu wykorzystywany jest już od lat 20-tych ubiegłego wieku.

Wózek widłowy składa się nie tylko z napędu silnikowego, podwozia oraz kabiny, ale także przeciwwagi, która zapewnia mu stabilność (nawet podczas przenoszenia towarów) oraz pionowego masztu i przyczepionych do niego wideł -najczęściej wykonanych z jednolitego kawałka stali w kształcie litery „L”. Widły te służą do transportu towaru znajdującego się na specjalnych paletach.

Podstawowe zastosowania

Wózki widłowe to pojazdy o naprawdę szerokim zastosowaniu. Jedną z podstawowych ról, jakie pełnią, jest pomoc w rozładunku oraz załadunku towarów. Dzięki nim o wiele łatwiej jest również układać na sobie palety z ładunkiem, przewozić towar na terenie hali lub magazynu oraz transportować go sprawnie i w bezpieczny sposób na niewielkie odległości.

Wózki widłowe znajdują obecnie zastosowanie w większości magazynów, hal produkcyjnych w dużych sklepach, które każdego dnia przyjmują duże ilości towarów oraz w miejscach rozładunku towarów. Dzięki niewielkim rozmiarom wózki widłowe są zwrotne i pozwalają na swobodne manewrowanie nawet na małej przestrzeni.

Wózki spalinowe

Wśród modeli wózków widłowych wykorzystywanych w polskich firmach na wysokiej pozycji znajdują się wózki spalinowe. To pojazdy, w których, jak sama nazwa wskazuje, znajdziemy silniki spalinowe. Z tego powodu w większości przypadków używane są na terenach otwartych. Co wyróżnia je na tle innych wózków widłowych? Przede wszystkim moc i możliwości.

Wózki spalinowe to rodzaj pojazdów, które służą do przewożenia największych ładunków. Są solidne, mocne i trwałe. Doskonale sprawdzają się w intensywnej, wielozmianowej pracy. W zależności od modelu wózka, na jaki się zdecydujemy, możemy uzyskać możliwość przewożenia towarów o masie nawet do kilku ton. Większość z nich wyposażona jest bowiem w mocny, solidny maszt.

Wózki gazowe

Wózki gazowe to kolejna z cieszących się w naszym kraju popularnością propozycji. Wózki te posiadają silniki spalające gaz LPG. Dzięki temu ich koszty eksploatacji są mniejsze niż w przypadku wózków spalinowych. Co więcej, praca z nimi nie oznacza dużej ilości spalin, dzięki czemu mogą być używane również we wnętrzach np. magazynów lub na halach produkcyjnych.

Wśród zalet wózków gazowych wymienić należy nie tylko mniejsze koszty paliwa, ale również łatwość wymiany butli. Dzięki temu możemy uniknąć przestojów w trakcie pracy.  Warto również wspomnieć o tym, że wózki gazowe cechuje znacznie niższa głośność pracy silnika. Jednocześnie wózki te nadal wyróżniają się dużą mocą silnika, pozwalając na przewożenie nawet dużych ładunków.

Wózki elektryczne

Kolejnym rodzajem wózków widłowych są te elektryczne. Ten rodzaj wózków znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest przewożenie towarów pomiędzy wąskimi ścianami lub paletami towarów – są one bowiem niezwykle zwrotne. Co więcej, w tym rodzaju pojazdów praca silnika jest naprawdę cicha, dzięki czemu nie przeszkadzają one osobom w pobliżu.