Rodzaje podnośników koszowych
Podnośniki koszowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń dźwignicowych, które wyróżniają się szerokim zastosowaniem. Często wykorzystywane są w budownictwie, podczas montowania reklam, oświetlenia czy w pracach porządkowych lub konserwacyjnych przeprowadzanych na wysokościach. Ze względu na sposób podnoszenia kosza oraz rodzaj napędu wyróżniamy różne rodzaje podnośników koszowych.
Przede wszystkim możemy podzielić je na podnośniki samojezdne oraz te, które umieszczone zostały na samochodach lub przyczepach. Ponadto wyróżniamy podnośniki przegubowe, teleskopowe i nożycowe. Tak spora różnorodność rodzajów podnośników pozwala na łatwe dopasowanie urządzenia do rodzaju wykonywanych prac i gwarantuje bezpieczeństwo.
Podnośniki samojezdne
Podnośniki samojezdne wyposażone są we własny napęd, najczęściej zasilany akumulatorowo. To doskonałe rozwiązanie, które nie wymaga zastosowania samochodów czy innych środków lokomocji. To, co wyróżnia tego rodzaju podnośniki, to szerokie możliwości zastosowania – z powodzeniem możemy wykorzystywać je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń.
Wśród podnośników samojezdnych znajdziemy modele teleskopowe oraz łączone przegubowo. Szeroki wybór mocy urządzeń oraz wysokości podnośnika sprawia, że każda z osób, która potrzebuje nowoczesnego urządzenia, może dopasować je do swoich potrzeb. Podnośniki tego typu to funkcjonalne rozwiązanie, które jest w stanie spełnić oczekiwania każdego użytkownika.
Podnośniki na samochodach
Czasem zdarza się tak, że podnośnik trzeba przewieźć na znaczne odległości. W tym przypadku podnośniki samojezdne nie są w stanie samodzielnie dojechać na miejsce. Dlatego też kolejny rodzaj podnośnika to rozwiązanie idealne do prac w terenie. Mowa o podnośnikach na samochodach – urządzeniach zamontowanych na samochodach ciężarowych.
To, co wyróżnia podnośniki na samochodach, to naprawdę duże wysokości podnoszenia kosza. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie prac. Podnośniki tego typu różnią się markami producentów podwozi, wysokością roboczą, rodzajami napędów oraz wagą i polem pracy. Pozwala to na optymalne dopasowanie podnośnika do rodzaju i sposobu wykonanych robót.
Podnośniki na przyczepach
Podnośniki na przyczepach to kolejny rodzaj podnośników, które łączą w sobie zalety zarówno podnośników samojezdnych, jak i tych zamontowanych na samochodach. Są łatwe w przemieszczaniu się nawet na duże dystanse, a jednocześnie samochód, który je przewozi, możemy wykorzystać również w innych celach – co dla wielu firm ma ogromne znaczenie i ułatwia im pracę.
Podnośniki, które montuje się na przyczepach różnią się maksymalną wysokością podnoszenia, powierzchnią podestu oraz sposobem podnoszenia. To, co łączy podnośniki tego typu, to łatwość transportu oraz spora elastyczność. W każdej chwili możemy bowiem zrezygnować z podnośnika i wykorzystać samochód do innych celów. To spora wygoda i oszczędność.
Podnośniki nożycowe
Podnośniki nie dzielą się jedynie ze względu na rodzaj napędu, ale również sposób podnoszenia. Jednym z rodzajów podnośników, które znajdują szerokie zastosowanie, są podnośniki nożycowe. Czym się cechują? Ich zasada działania zasadza się na mechanizmie podnoszącym opartym o dwa, krzyżujące się ze sobą ramiona, które podnoszą się poprzez ich prostowanie.
Dzięki temu podnośniki nożycowe pozwalają zapewnić maksymalną stabilność nawet w przypadku dużych podestów – są one bowiem podparte z obu stron. Podnośniki nożycowe cechują się szerokim zastosowaniem. Wykorzystuje się je zarówno podczas prac na zewnątrz, jak i w wewnątrz obiektów. Nowoczesne mechanizmy zatrzymujące pozwalają na umieszczenie platformy na dowolnej wysokości.
Podnośniki przegubowe
Podnośniki przegubowe to idealne rozwiązanie dla osób, które muszą wykonać pracę w szerokim polu działania. Zapewniają bowiem zwiększony zasięg roboczy oraz możliwość manewrowania. Z tego powodu są wykorzystywane zarówno na halach, jak i na zewnątrz w branżach takich jak np. budownictwo. Wszystko to dzięki długiemu ramieniu, na którym umieszczona jest platforma robocza.
Podnośniki przegubowe są całkowicie bezpieczne. W dzisiejszych czasach są bowiem wyposażone w szereg innowacyjnych technologii, które sprawiają, że sterowanie ramieniem podnośnika jest proste i intuicyjne. Co więcej, całość jest doskonale wyważona, dzięki czemu nawet przy ostrym skręcie podnośnika pracownicy mogą wykonywać swoje czynności bez żadnych obaw.
Podnośniki teleskopowe
Ostatnim rodzajem podnośników są podnośniki teleskopowe. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim bardzo dużym wysięgiem przy jednoczesnej małej wadze i gabarytach. To idealne rozwiązanie dla osób chcących wykonywać pracę na dużych wysokościach. Podnośniki tego typu posiadają jedno wysuwane ramię, którego długość dostosowywana jest do wysokości, na jakiej odbywają się prace.